صفحه نمایش مات | صفحه نمایش براق | تفاوت صفحه نمایش مات با براق

در این مقاله تفاوت صفحه نمایش مات و صفحه نمایش براق را می گوییم، ما در این مقاله مقایسه نمایشگر مات و نمایشگر براق را برای شما با توضیحات کامل شرح می دهیم.

ممکن است برای شما پیش آمده باشد که قصد خرید لپ تاپ داشته باشید اما ندانید که چه صفحه نمایشی برای شما مناسب است.

یا ممکن است برای شما پیش آمده باشد که بعضی مواقع تصاویر نمایش داده شده بر روی لپ تاپ یا ال سی دی کامپیوتر خود را به وضوح مشاهده نکنید، به خصوص در مواقعی که نور مستقیم به صفحه نمایش این دستگاه ها برخورد کند بسیار آزاردهنده خواهد بود؛ اما علت این مشکل چیست ؟ چگونه می توانیم ال سی دی یا نمایشگری را انتخاب کنیم که شرایط و عملکرد مناسب تری در شرایط بازتاب تابش مستقیم نور داشته باشد؟

به صورت کلی نمایشگر ها به دو نوع صفحه نمایش مات (صفحه نمایش matte) و صفحه نمایش براق (صفحه نمایش glossy) تقسیم بندی می شوند؛ هر کدام از این نمایشگر ها عملکرد متفاوتی را دارند، یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین بین این دو صفحه نمایش مربوط به کیفیت نمایش آن ها در شرایط تابش نور مستقیم است.

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین بین این دو صفحه نمایش مربوط به کیفیت نمایش آن ها در شرایط تابش نور مستقیم است.

ما در مقاله تفاوت نمایشگر مات و براق نکات مهم و قابل‌توجه در رابطه نمایشگر مات و نمایشگر براق مطرح می کنیم که باید بدانید…

تفاوت اصلی صفحه مات و براق

قبل از مطرح کردن تفاوت های بین دو صفحه نمایش بهتر است نقاط مشترک و شباهت های این نمایشگر ها را بررسی و مرور کنیم.

می توان گفت که هر دو نمایشگر مات و براق از ال سی دی (LCD) برخوردار هستند. تنها تفاوت بین این دو صفحه نمایش مربوط به پوششی است که بر روی پنل ال سی دی ها آن ها، قرار داده شده است؛ پس می توان گفت که از لحاظ ساختار صفحه نمایش مات و براق تقریبا شبیه یه یکدیگر بوده و همچنین از طراحی مشابهی برخوردار هستند.

صفحه نمایش مات یا براق

صفحه نمایش‌های براق ضریب کنتراست و وضوح رنگی بیشتری را دارند، پخش رنگ در این نمایشگر‌ها به طرز اشباع‌تر و بیشتری انجام شده و نقطه های سیاه رنگ در آن عمیق‌تر به چشم می خورند، ولی متاسفانه تابش مستقیم نور به این نوع نمایشگر‌ها، منجر به بازتاب نور ساطع شده می شود و این موضوع می تواند در برخی موارد بسیار اذیت کننده باشد.

الان وقتشه! این رو بخون:  همکاری با سازمان ها توسط نمایندگی رسمی ایسوس ایران

بدترین حالتی که در هنگام استفاده از نمایشگرهای براق با آن مواجه خواهید بود مربوط به شرایطی است که که در محیط های خارج از خانه و در برابر تابش مستقیم نور قرار داشته باشید؛ در این موقعیت محتوا و تصاویر غیرخوانا و غیرقابل تشخیص خواهد بود، مسلما این موضوع می تواند بسیار آزاردهنده و اعصاب خورد کن باشد.

به علت مقابله با این موضوع، نمایشگر های مات به عرصه صفحه نمایش ها، معرفی شدند، این صفحه نمایش ها از پوشش ضد بازتاب نوری استفاده می کنند که به این دلیل، در شرایط تابش نور مستقیم به نمایشگر، هیچ گونه بازتابی صورت نگرفته و در آخر از این طریق محتوای صفحه نمایش، کاملا قابل نمایش و خواندن خواهد بود.

البته که صفحه نمایش مات به علت داشتن پوشش ضدبازتاب‌نور تا حدی تیره و مرده به نظر می رسند و شادابی تصویر صفحه نمایش براق را ندارند.

لازم به توضیح است که وقتی شما وارد یک فروشگاه می شوید، نور طبیعی طوری تنظیم شده است که صفحه نمایش براق جذابیت بیشتری برای شما خواهند داشت؛ اما دقت داشته باشید که اگر در محیطی فعالیت می کنید که با تابش نور زیادی مواجه هستید؛ نمایشگر های براق برای شما مناسب نیست و باید از نمایشگر های براق استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه