صفحه آبی مرگ ویندوز | صفحه مرگ ویندوز | مرگ ویندوز | صفحه آبی | راه حل صفحه آبی ویندوز

صفحه آبی مرگ ویندوز ممکن است در حین انجام کار با ویندوز و یا بسیاری از علل گوناگون دیگر در سیستم کامپیوتری، به طور ناگهانی رخ دهد. خطاهای ناگهانی این چنینی قابل حل هستند و راه حل های گوناگونی وجود دارند که به راحتی بتوان مشکل صفحه آبی مرگ در ویندوز را حل نمود. در این نوشته به چند روش جهت رفع این مشکل اشاره خواهد شد. در ضمن تاریخچه کوتاهی از این خطا نیز در انتهای این نوشته آورده شده است.

راه حل های رفع خطای صفحه آبی مرگ در ویندوز

صفحه آبی مرگ  ممکن است در حین انجام کار با ویندوز و یا بسیاری از علل گوناگون دیگر در سیستم کامپیوتری، به طور ناگهانی رخ دهد. خطاهای ناگهانی این چنینی قابل حل هستند و راه حل های  گوناگونی وجود دارند که به راحتی بتوان مشکل صفحه آبی مرگ را حل نمود.

صفحه آبی مرگ به طور معمول به دلیل نصب  نادرست نرم افزار ها، مشکلات سخت افزاری یک دستگاه و هم چنین ایجاد مشکل در تنظیمات سیستمی می‌باشد. در برخی موارد نیزسیستم عامل دچار مشکل می‌شود. مشاهده‌ی این صفحات جای هیچ گونه نگرانی نیست و به راحتی می‌توان به کمک راه حل‌های عنوان شده در این قسمت موانع و خطاها را رفع نمود. در برخی سیستم‌ها صفحه آبی مرگ در دفعات زیادی ظاهر می‌گردد که تنها با چند راه حل آسان می‌توان رفع مشکل نمود. نمایش خطای صفحه آبی مرگ، پیغام توقف سیستم است. در این مواقع به علت عدم کارکرد، ویندوز کرش کرده و از ادامه کار کردن باز می‌ماند. بهترین کار در این حالت تنها ریستارت کردن کامپیوتر است که در برخی مواقع کمک به راه اندازی دوباره‌ی سیستم می‌شود. یافتن راه حل صفحه آبی مرگ تا حدودی با مطالعه‌ی مطالب عنوان شده در ذیل آسان می‌شود. در این نوشته دلایل نمایش این خطا را بررسی خواهیم کرد و همچنین راه حل‌هایی جهت رفع خطای صفحه آبی مرگ ، بیان خواهیم کرد.

صفحه آبی مرگ ویندوز | صفحه مرگ ویندوز | مرگ ویندوز | صفحه آبی | راه حل صفحه آبی ویندوز

دلایل و رفع خطای صفحه آبی مرگ در ویندوز

     زمانی که خطای صفحه آبی مرگ رخ می‌دهد ویندوز تلاش می‌کند که هر چه سریعتر سیستم را به حال اول برگرداند و خطا را رفع نماید. بعد از اینکه مشکل تشخیص داده شد، ویندوز دوباره راه اندازی می‌شود. در این جور مواقع باید کمی صبر نمایید که خود سیستم خطا‌یابی نماید و ویندوز را ریستارت نماید. اگر بعد از مدتی صبر، سیستم باز دچار مشکل است و هنوز صفحه آبی مرگ را دارید، می‌بایست جهت رفع ایراد موارد زیر را بررسی نمایید.

الان وقتشه! این رو بخون:  آیا کیبورد شما کار نمی کند؟ با این روش ها مشکل را حل کنید
صفحه آبی مرگ ویندوز | صفحه مرگ ویندوز | مرگ ویندوز | صفحه آبی | راه حل صفحه آبی ویندوز
 1. اختلال در سخت‌افزار سیستم می تواند یکی از دلایل بروز خطای صفحه آبی مرگ ویندوز باشد. راه‌حلی که جهت رفع خطای صفحه آبی مرگ در این مورد پیشنهاد می‌گردد این است که وارد Device Manager ویندوز شوید، به طور معمول سخت‌افزارهایی که دارای این مشکل هستند، علامتی زرد رنگ در کنارشان قرار دارد که می توان با انتخاب Properties ، یک IRQ منتخب نمود و مشکل خطایصفحه آبی مرگ  را برطرف کنید.
 2. خرابی رم‌ها می‌توانند علت بروز خطای صفحه آبی مرگ ویندوز شوند. راه حلی که جهت رفع خطای صفحه آبی مرگ در این مورد پیشنهاد می‌گردد این است که  دو  نوع رم ECC  و غیر ECC  در یک سیستم استفاده نشوند. زمانی که تراشه‌های نصب شده با  سیستم همخوانی نداشته باشند خطای صفحه آبی مرگ را شاهد خواهیم بود. در ضمن خراب بودن رم نیز گاهی صفحه آبی مرگ را ظاهر می نماید.
 3. تنظیمات نادرست در تراشه مادربورد(  BIOS  ) یکی از دلایل نمایش صفحه آبی مرگ است. راه حلی که جهت رفع خطایصفحه آبی مرگ در این مورد پیشنهاد می‌گردد این است که جهت اختصاص دادن (IRQ) از قسمت تنظیمات BIOS گزینه Auto را گزینش کنید.  
 4. مشکلات منبع تغذیه یکی از دلایل نمایش صفحه آبی مرگ است. راه حلی که جهت رفع خطایصفحه آبی مرگ  در این مورد  پیشنهاد می گردد این است که ایرادات منبع تغذیه را باید مورد توجه قرار داد. وجود یک محافظ برای آن لازم و ضروری است.  منبع تغذیه یکی از قطعات پر استهلاک دستگاه است و باید به آن توجه خاص داشت.
 5. ویروس‌ها می‌توانند علت خطای صفحه آبی مرگ را سبب شوند. راه حلی که جهت رفع خطای صفحه آبی مرگ در این مورد پیشنهاد می‌گردد این است که  اگر با اینترنت سر و کار دارید و مدام از سرچ‌های اینترنتی استفاده می‌کنید، حتما سعی نمایید از یک آنتی‌ویروس ایده ال و به‌روز شده استفاده کنید. سیستم خود را اسکن کنید تا اگر ویروسی در سیستم شما وجود دارد، شناسایی و حذف شود. اگر قادر به کاربرد نرم افزارهای آنتی ویروس از داخل خود ویندوز نیستید، از آنتی ویروس‌هایی استفاده نمایید که در حالت بوت Bootable اجرا می شوند. گاهی ویروس یابی به رفع مشکل بسیار کمک می‌کند. ویروس‌هایی که قسمت مستر بوت رکورد یا بوت سکتور را آلوده می کنند بیشتر سبب بروز صفحه آبی مرگ می‌شوند. قسمت‌های بوت رکورد و بوت سکتور می بایست توسط آنتی ویروس اسکن شوند.  
 6. مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری هارد دیسک یکی از دلایل نمایش صفحه آبی مرگ  است. راه حلی که جهت رفع خطایصفحه آبی مرگ  در این مورد  پیشنهاد می گردد این است که پیش از هر چیز باید از بدون ایراد بودن سخت‌افزاری هارددیسک و تمیز بودن اتصالات سوکت مطمئن شوید. سپس مشکلات احتمالی را با فرمت نمودن هارددیسک برطرف نمایید.
الان وقتشه! این رو بخون:  راهنمای خرید لپ تاپ دست دوم
صفحه آبی مرگ ویندوز | صفحه مرگ ویندوز | مرگ ویندوز | صفحه آبی | راه حل صفحه آبی ویندوز

7. عدم صحیح نرم‌افزارها و نصب بیش از حد نرم افزارهای غیر کاربردی باعث بروز خطای صفحه آبی مرگ می گردد. راه حلی که جهت رفع خطای صفحه آبی مرگ در این مورد پیشنهاد می گردد این است که از استفاده‌ی نرم افزارهایی که سرعت سیستم را بالا می‌برند و با سیستم سازگار نیستند، پرهیز نمایید. در این موارد برنامه هایی را که اخیرا نصب کرده اید را حذف نمایید.
8. گرمای بیش از حد نیز می تواند باعث بروز خطای صفحه آبی مرگ گردد. راه حلی که جهت رفع خطای صفحه آبی مرگ در این مورد پیشنهاد می گردد این است که همیشه فضای داخل کیس را خنک نگه دارید. اگر ساعت زیادی است که با سیستم کار می کنید و در محیطی فعالیت می کنید که گرم است ممکن است دچار مشکل شوید. لازم به ذکر است برخی مواقع سیستم برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی به طور اتوماتیک خاموش می‌شود و یا گاهی صفحه آبی مرگ را نشان می‌دهد. زمانی که سیستم گرم می‌شود بهتر است مدتی با کامپیوتر فعالیت نداشته باشید که به تدریج کمی خنک تر شود.

برخی نکات کلیدی دیگر، در هنگام مواجه شدن با صفحه آبی مرگ در ویندوز

توضیحات مطرح شده در ذیل به شما در برطرف نمودن مشکل خطای صفحات آبی مرگ کمک بسزایی می‌نماید. نصب دوباره در هنگام مواجه شدن با صفحه آبی مرگ گاهی موثر است. چون نرم افزاری جدید جایگزین قبلی می‌گردد. در برخی موارد با انجام این کار هنوز شاهد صفحه آبی مرگ هستید. این مشکل احتمالا سخت افزاری است. باید از نظر سخت افزاری مشکل مرتفع گردد. سخت افزارهایی که به خوبی در جایشان قرار نگرفته‌اند می‌توانند سبب وقوع خطای صفحه آبی مرگ شوند. تمامی کابل‌ها را چک نمایید. کارت‌های حافظه نیز باید به درستی چک شوند. کارت‌های صدا و یا کارت گرافیک هم باید بررسی شود. سیستم خود را با کمترین تعداد سخت افزار اجرا کنید. در این جور مواقع اگر مشکل سخت افزاری باشد، عامل خطا مشخص می‌شود.

صفحه آبی مرگ ویندوز | صفحه مرگ ویندوز | مرگ ویندوز | صفحه آبی | راه حل صفحه آبی ویندوز

به طور کلی  مشکل صفحه آبی مرگ یا نرم‌افزاری است یا سخت‌افزاری. اگر  سخت‌افزاری بود باید سخت افزار مشکل‌ساز، عوض شود.  به سازگاری سخت افزار با ویندوز باید توجه کرد. بسیاری از مشکلات سخت افزاری مانع از ادامه کار با سیستم می شود. بسیاری از خطاها به دلیل مشکل در سخت افزار است و مشاهده‌ی صفحه آبی مرگ گاهی به این دلیل ظاهر می‌گردد. حذف یک نرم افزار و استفاده از یک نرم افزار جایگزین و مشابه در بسیاری از مواقع مشکل را برطرف می‌کند. زمانی که متوجه ایراد سیستم شدید و خطا را یافتید و ایراد سخت افزاری بود، سخت افزار را جایگزین کنید و یا سیستم عامل سخت افزار را به روز کنید.  زمانی که متوجه ایراد سیستم شدید و خطا را یافتید و ایراد نرم افزاری بود، نرم افزار را دوباره نصب و یا برنامه ای مشابه آن، نصب نمایید و اگر مشکل حل نشد با پشتیبانی تولیدکنندگان آن نرم افزار صحبت نمایید و جهت رفع مشکل راهنمایی بخواهید. مشکلات نرم افزاری در بسیاری از مواقع سبب مسدود شدن برنامه و مانع ادامه فعالیت با سیستم می‌گردد. صفحه آبی مرگ نیز نشانه ای بر این علت است.

الان وقتشه! این رو بخون:  مقایسه صفحه نمایش مات و صفحه نمایش براق

تاریخچه‌ی صفحه آبی مرگ در نسخه‌های مختلف ویندوز

     صفحه آبی مرگ یکی ازرایج ترین خطاها در ویندوز می باشد. زمانی که کاربر مشغول کار با سیستم است ناگهان کامپیوتر با خطا مواجه می‌شود و صفحه آبی مرگ  نمایش داده می‌شود در ذیل به تاریخچه‌ی این صفحه در نسخه‌های متفاوت ویندوز اشاره‌ای کوتاه می‌شود.

 • ویندوز 3.1:کاربران این نوع ویندوز صفحه آبی مرگ را هرگز مشاهده نکرده‌اند. زمانی ‌که سیستم متوقف می‌شد دیگر قادر به ادامه کار نبودند، آن‌ها با یک صفحه سیاه‌رنگ روبه رو می‌شدند.
 • ویندوز 95 و 98: کاربران این نوع ویندوز زمانی که یک برنامه یا درایو به طور کامل از بین می‌رفت  صفحه آبی مرگ را مشاهده می‌کردند.
 • ·        ویندوز 2000: کاربران این نوع ویندوز زمانی  که صفحه آبی مرگ را مشاهده می‌کردند سیستم خود را به طور کامل خاموش می‌کردند.
 • ویندوز XP، ویستا و 7: در این نسخه از ویندوز به کاربران پیشنهاد می‌شد تا  نرم‌افزارهای خود را مجددا بررسی کنند و به نصب درست آنها مطمئن شوند.  
 • ویندوز 8: این ویندوز در حین روبرو شدن با مشکل صفحه آبی مرگ را به حالت دیگری نمایش می داد. در این صفحه دیگر نمایش متنی نداشتیم و جای خود را به فونت‌های سیستمی جدید داد.
 • ویندوز 10: این نسخه نیز تمامی موارد ذکر شده در بالا را حفظ کرده است.
برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه